18756234103391951012291878838237381868566.jpg
کیان داوودی

دانشجوی علوم پزشکی مشهد [درباره]

مشخصات

موارد دیگر
حالتِ من: خوشحال
کیان داوودی
24 امتياز
تازه وارد
1367-11-20
m - مجرد
اسلام
خراسان رضوی
پزشکی_دکترای پزشکی
دانشجوی پزشکی
رفته ام

افتخارات کسب شده

[توضیحات]

آخرین بازدید کنندگان

کیان داوودی تاکنون صفر کاربر را به جامعه مجازی شبکه پزشکی فیس طب دعوت کرده است.
برای دعوت از دوستانتان به بخش ارسال دعوتنامه مراجعه نمائید.

کد QR شخصی

[توضیحات]
و_

کیان داوودی
کیان داوودی
علائم بیماری " ام اس" چیست؟ مهم


بیماری MS یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی بوده و در این بیماری پوشش محافظ اعصابی که در داخل و اطراف مغز نخاع قرار دارند تخریب می شود که این خود باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم مثل از دست دادن کنترل عضلات هماهنگی بین آنها تا اختلالات بینائی می شود.

توصيه مي کنيم اين خبر را هم بخوانيد. «حقایقی از بیماری ام اس/ عمر طبیعی با ام اس رویا نیست»

همچنين براي آگاهي از تغذيه مناسب براي بيماران مبتلا .. [ادامه متن . . .]
علائم بیماری " ام اس" چیست؟ مهم


بیماری MS یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی بوده و در این بیماری پوشش محافظ اعصابی که در داخل و اطراف مغز نخاع قرار دارند تخریب می شود که این خود باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم مثل از دست دادن کنترل عضلات هماهنگی بین آنها تا اختلالات بینائی می شود.

توصيه مي کنيم اين خبر را هم بخوانيد. «حقایقی از بیماری ام اس/ عمر طبیعی با ام اس رویا نیست»

همچنين براي آگاهي از تغذيه مناسب براي بيماران مبتلا به ام اس خواندن اين مطلب هم جالب خواهد بود «رژیم غذایی مناسب در بیماری ام اس»

این بیماری در زنان شایعتر از مردان بوده و همچنین در نقاطی از دنیا مثل اروپای شمالی، آمریکا و کانادا نیز از شیوع بالاتری برخوردار است. همچنین افرادی که در خانواده خود بیمار مبتلا به MS را دارند، ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری را نسبت به سایر افراد جامعه دارند.

علت بروز این بیماری چیست؟

تاکنون دلیل پیدایش این بیماری مشخص نشده است ولی بنظر می رسد که بروز این بیماری ارتباطی با پاسخهای خود ایمنی داشته باشد. چیزهائی مثل یک ویروس ممکن است باعث تحریک سیستم ایمنی شده و بدن را وادار به تولید پادتنهائی کند که به اشتباه به عناصر خودی بدن حمله می کنند، در بیماری MS این پادتنها به میلین ( Myelin ) که پوشش اعصاب می باشد حمله کرده و آنها را نابود می کنند. میلین باعث می شود که پیامهای عصبی به سرعت در طول عصب منتقل شود. حال اگر این ماده تخریب شود بر روی عصب نقاطی بدون میلین بنام پلاک بوجود می آید و با گسترش این پلاکها انتقال پیام عصبی در طول عصب کند شده و یا با مشکل مواجه می شود که خود باعث بروز علائم بیماری MS می شود.

البته علاوه بر ویروس، محققان معتقدند که پاسخهای خود ایمنی (یعنی عملکرد دستگاه ایمنی علیه میزبان و نه یک عامل خارجی) می تواند در اثر عوامل محیطی و یا ژنتیکی نیز اتفاق بیفتد.

علائم بیماری MS چیست؟

بیشتر بیماران در سنین 40-20 سال متوجه علائم بیماری MS می شوند. نوع این علائم و چگونگی پیشرفت آنها نیز بستگی به محل پلاکها در دستگاه عصبی مرکزی بیمار دارد. آسیب میلین مربوط به اعصابی که پیام عصبی را به ماهیچه ها می برند باعث ایجاد علائم حرکتی می شود ولی درگیری اعصابی که باعث انتقال حس می شوند سبب اختلال حواس مربوطه می شود.

علائم معمولاً با خستگی غیر قابل توضیح و گنگ شروع می شود و بدنبال آن ضعف کلی بدن ایجاد می شود. البته این ضعف ممکن است فقط در یک پا و یا یک دست رخ دهد. بعضی از بیماران دچار تاری دید و یا دیددوگانه ( دود بینی ) می شوند. همچنین علائمی مثل کرختی و سوزن سوزن شدن صورت، دستها و پاها، بدن، اختلال تعادل ، لرز گیجی، اختلال در بلع و یا اختلال در صحبت کردن، از بین رفتن کنترل مثانه هم در بیماری MS مشاهده می شود.

بیماران زیادی که مبتلا به MS می باشند، دچار درد مزمن هم هستند و گروه کمی از این بیماران دردهای حاد را نیز تجربه می کنند که این دردهای حاد، ناگه


18756234103391951012291878838237381868566.jpg
کیان داوودی
کیان داوودی
همه چی در رابطه با اوتیسم_درضم هیچ وقت به یه اوتیسم به چشم یه عقب مانده ذهنی نگاه نکنیداتیسم نوعي اختلال مغزي مقارن با تولد است كه بر نحوه ي استفاده ي مغز بر اطلاعات تاثير مي گذارد.علت اصلي اتیسم هنوز شناخته نشده است.برخي پژوهش ها چنين نشان مي دهند كه اتیسم نوعي مشكل فيزيكي است كه بر قسمت هايي از مغز كه به فرايند زبان و اطلاعات ناشي از حواس پنج گانه مي پردازد تاثير مي گذارد.ممكن است علت آن عدم تعادل برخي عناصر شيميايي در مغز باشد.در برخي موارد نيز.. [ادامه متن . . .]
همه چی در رابطه با اوتیسم_درضم هیچ وقت به یه اوتیسم به چشم یه عقب مانده ذهنی نگاه نکنیداتیسم نوعي اختلال مغزي مقارن با تولد است كه بر نحوه ي استفاده ي مغز بر اطلاعات تاثير مي گذارد.علت اصلي اتیسم هنوز شناخته نشده است.برخي پژوهش ها چنين نشان مي دهند كه اتیسم نوعي مشكل فيزيكي است كه بر قسمت هايي از مغز كه به فرايند زبان و اطلاعات ناشي از حواس پنج گانه مي پردازد تاثير مي گذارد.ممكن است علت آن عدم تعادل برخي عناصر شيميايي در مغز باشد.در برخي موارد نيز عوامل ژنتيكي تاثير گذار بوده اند.خلاصه اينكه اتیسم در حقيقت نتيجه ي تركيب چندين عامل مختلف است

چندين دهه قبل اين نظريه داده شد كه اوتيسم در كودكاني ايجاد مي شود كه توسط والدين سرد پس زده شده اند ( والدين يخچالي) و آنها را مقصر انحراف از نرمال كودكان كم سن مي دانستند. اما مطالعات خانوادگي اين مطلب را اثبات نكردند. خيلي مهم است كه بطور مكرر با والدين كودكان اوتيستيك ارتباط ايجاد شود.

علت اختلالات اوتيستيك ناشناخته است . نظريات شامل عوارض بارداري ، عفونتها ، ژنتيك و در معرض قرار گيري با توكسين ها مي باشد.

عوارض بارداري

- عوارض بارداري با افزايش خطر بروز اوتيسم همراه است اما مشخص نيست كه آيا عوارض بارداري سبب اوتيسم مي شود يا هر دو ناشي از يك علت ديگر مي باشند.

عفونتها

- يك زمينه عفوني در بعضي افراد اوتيستيك اين پيشنهاد را داده است كه ممكن است عفونت عامل اوتيسم باشد كما اينكه در اپيدمي هاي سرخجه احتمال بروز اوتيسم بالاتر مي رود. اين يافته ها اين نظريه را ارائه مي كنندكه عفونت با سرخجه آسيب پذيري براي ايجاد اوتيسم را در جنين ايجاد مي كند.

ژنتيك

- يك توزيع ژنتيكي نيز براي اوتيسم شناخته شده است.

- - مطالعات متعدد خانوادگي پيشنهاد داده است كه يك جزء ژنتيكي در خانواده هاي اين افراد وجود دارد. براي مثال بسياري مطالعات نشان داده اند كه بعضي وابستگان بدون علامت درجه اول اين افراد ابنرماليتي هايي در ميزان سروتونين و ديگر مواد شيميايي مشابه پيش ماده هاي آن دارند. اما به هر حال يك فرد اوتيستيك مشخص ممكن است صفت فاميلي خاصي را كه در جمعيت افراد اوتيستيك ديده شده نشان ندهد. - - يافته هاي ژنتيكي اوتيسم يكي از اهداف آينده تحقيقات است. اما به هر حال فايده مطالعات باليني خانواده افراد اوتيستيك مشخص نشده است.

توكسين ها

- در معرض توكسين قرار گرفتن به عنوان يكي از علل اوتيسم پيشنهاد شده است . گرچه در معرض قرار گرفتن در بعضي افراد اوتيسم مشخص شده اما يك نقش علتي در كليه افراد اوتيستيك ثابت نشده است. مناطق خاصي از زمين ممكن است به علت وجود توكسين هاي خاص بروز مشخصي داشته باشند مثلا" افزايش اوتيسم در مناطق خاصي از ژاپن را به علت توكسين منتقل شده از ماهي مي دانند. گرچه توكسين ها ممكن است نقشي در بعضي افراد اوتيستيك در ژاپن داشته باشد اما در كل ژاپن اين مطلب بطور عموم


دیدگاه · 1393/01/31 - 12:01 ·
2
کیان داوودی
کیان داوودی
آرتریت مرتبط با پسوریازیس

آرتریت‌ مرتبط‌ با پسوریازیس‌ التهاب‌ مفاصل‌ مجاور ضایعات‌ پوستی‌ و ناخنی‌ پسوریازیس‌. هر یک‌ از مفاصل‌ بدن‌ ممکن‌ است‌ درگیر شوند، ولی‌ عمدتاً مفاصل‌ انگشتان‌ و مهره‌های‌ کمری‌ و گردنی‌ مبتلا می‌شوند. این‌ اختلال‌ معمولاً خفیف‌ بوده‌ و بیشتر بین‌ سنین‌ ۳۵-۳۰ سال‌ شروع‌ شده‌ و در سراسر زندگی‌ به‌ طور متناوب‌ ادامه‌ می‌یابد.
● علایم‌ شایع‌
۱) درد، تورم‌، محدودیت‌ حرکت‌، احساس‌ درد هنگام‌ لمس‌ و گرمی‌ مفاصل‌ مبتلا
۲) پوست.. [ادامه متن . . .]
آرتریت مرتبط با پسوریازیس

آرتریت‌ مرتبط‌ با پسوریازیس‌ التهاب‌ مفاصل‌ مجاور ضایعات‌ پوستی‌ و ناخنی‌ پسوریازیس‌. هر یک‌ از مفاصل‌ بدن‌ ممکن‌ است‌ درگیر شوند، ولی‌ عمدتاً مفاصل‌ انگشتان‌ و مهره‌های‌ کمری‌ و گردنی‌ مبتلا می‌شوند. این‌ اختلال‌ معمولاً خفیف‌ بوده‌ و بیشتر بین‌ سنین‌ ۳۵-۳۰ سال‌ شروع‌ شده‌ و در سراسر زندگی‌ به‌ طور متناوب‌ ادامه‌ می‌یابد.
● علایم‌ شایع‌
۱) درد، تورم‌، محدودیت‌ حرکت‌، احساس‌ درد هنگام‌ لمس‌ و گرمی‌ مفاصل‌ مبتلا
۲) پوسته‌ریزی‌ پوست‌
۳) ناخن‌های‌ چاله‌دار، برجسته‌ و زرد رنگ‌
۴) خستگی‌ و تب‌ (گاهی‌)
● علل‌
۱) استعداد ابتلا به‌ آرتریت‌ مرتبط‌ با پسوریازیس‌ ممکن‌ است‌ ارثی‌ باشد.
۲) واکنش‌ ایمنی‌ نسبت‌ به‌ یک‌ عفونت استرپتوکوکی‌
۳) ناشناخته‌ (علت‌ این‌ اختلال‌ معمولاً ناشناخته‌ است‌)
۴) صدمات‌ جسمی‌ یا روحی‌ (به‌ ندرت‌)
● عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
۱) عفونت‌های‌ استرپتوکوکی‌ (به‌ ندرت‌)
۲) سابقه‌ خانوادگی‌ آرتریت روماتوئیدیا پسوریازیس‌
● پیشگیری‌
‌اقدام‌ فوری‌ برای‌ درمان‌ آنتی بیوتیکی‌ عفونت‌های‌ استرپتوکوکی‌
● عواقب‌ مورد انتظار
این‌ اختلال‌ در حال‌ حاضر غیر قابل‌ علاج‌ محسوب‌ می‌گردد. مشخصه‌ این‌ بیماری‌ دوره‌های‌ مکرر فروکش‌ و شعله‌ور شدن‌ به‌ طور حاد است‌. البته‌ علایم‌ بیماری‌ با درمان‌ قابل‌ تسکین‌ یا کنترل‌ بوده‌ و موارد معدودی‌ از بهبود خودبه‌خود بیماری‌ در مقالات‌ پزشکی‌ گزارش‌ شده‌ است‌. تحقیقات‌ علمی‌ درباره‌ علل‌ و درمان‌ این‌ بیماری‌ ادامه‌ داشته‌ و این‌ امید وجود دارد که‌ درمان‌هایی‌ مؤثرتر و در نهایت‌ علاج‌بخش‌ عرضه‌ گردد.
● عوارض‌ احتمالی‌
پیشرفت‌ به‌ سوی‌ آرتریت‌ مزمن‌ و ناتوانی‌ شدید در حرکت‌ ممکن‌ است‌ رخ‌ دهد (به‌ ندرت‌).
● درمان‌
▪ اصول‌ کلی‌
بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون از نظر عامل‌ روماتویید و پادتن‌های‌ ضد هسته‌ (ANA) ، و رادیوگرافی مفاصل‌ باشد.
▪ هدف‌ درمانی‌ عبارتست:
۱) از کنترل‌ ضایعات‌ پوستی‌ و التهاب‌ مفصلی‌
۲) بی‌حرکت‌ کردن‌ مفاصل‌ مبتلا با آتل‌ ممکن‌ است‌ انجام‌ شود.
۳) برای‌ تخفیف‌ درد مفصلی‌ از گرم‌ کردن‌ مفصل‌ استفاده‌ کنید. برای‌ این‌ منظور استفاده‌ از آب‌ داغ‌، جریان‌های‌ گردابی‌، لامپ‌های‌ گرمایی‌، امواج‌ ماوراء صورت‌ یا دیاترمی‌ همگی‌ مؤثرند.
۴) برنامه‌ریزی‌ دوره‌های‌ منظم‌ آفتاب‌ گرفتن‌ در حد متوسط‌ کمک‌ کننده‌ است‌. اگر گرم‌ کردن‌ مفاصل‌ باعث‌ تسکین‌ درد نشد، کمپرس‌ سرد را امتحان‌ کنید.
۵) اشعه‌ درمانی‌ PUVA (تاباندن‌ اشعه ماوراءبنفش‌ پر شدت‌ پس‌ از تجویز داروی‌ پسورانی‌) برای‌ ضایعات‌ پوستی‌ مؤثر است‌.
● داروها
۱) برای‌ ناراحتی‌ خفیف‌، استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر آسپیرین ممکن‌ است‌ کافی‌ باشد.
۲) برای‌ کاهش‌ التهاب‌ مفصلی‌ از داروهای‌ ضدالتهابی‌ غیراستروییدی‌، تزریق‌ کورتون به‌ داخل‌ مفاصل‌ مبتلا (گاهی‌) و داروهای‌ سرکوبگر دستگاه‌ ایمنی‌ نظیر متوترکسات‌ ممکن‌ اس


دیدگاه · 1392/10/24 - 12:50 ·
8
کیان داوودی
کیان داوودی
خونریزی وهماتوم داخل مغزودرمان صدمات مغزی

خونریزی داخل مغزی ، خونریزی در داخل خود ماده مغز است. در صدماتی دیده می شود که نیروی عظیمی در خارج روی قسمت کوچکی از سر اعمال می شود. ( صدمه ناشی از گلوله یا چاقو ) ممکن است حاصل افزایش فشار خون سیستمیک نیز باشد که سبب پارگی عروق می شود.
یا پارگی آنوریسم کیسه ای و تومور های داخل جمجمه یا غیر طبیعی بودن عروق مغز و یا عوارض درمان ضد انعقادی باشد و یا همراه اختلالات خونی مانند لوسمی ، هموفیلی ، آنمی آپلاستیک و کاهش تع.. [ادامه متن . . .]
خونریزی وهماتوم داخل مغزودرمان صدمات مغزی

خونریزی داخل مغزی ، خونریزی در داخل خود ماده مغز است. در صدماتی دیده می شود که نیروی عظیمی در خارج روی قسمت کوچکی از سر اعمال می شود. ( صدمه ناشی از گلوله یا چاقو ) ممکن است حاصل افزایش فشار خون سیستمیک نیز باشد که سبب پارگی عروق می شود.
یا پارگی آنوریسم کیسه ای و تومور های داخل جمجمه یا غیر طبیعی بودن عروق مغز و یا عوارض درمان ضد انعقادی باشد و یا همراه اختلالات خونی مانند لوسمی ، هموفیلی ، آنمی آپلاستیک و کاهش تعداد پلاکت ها ( ترومبو ستیوپنی ) باشد.
علایم

ممکن است موزیانه باشد و علایم معمولاً به دنبال سردرد پدید می آیند. درمان شامل مراقبت های حمایتی ،کنترل فشار داخل مغز وتجویز دقیق مایعات و داروهای ضد فشار خون می باشد. مداخله جراحی ممکن است به علت قابل دسترس نبودن موضع خونریزی یا فقدان اطلاعات روشن در محل خونریزی امکان پذیر نباشد و یا در بعضی موارد انجام جراحی و تخلیه لخته خون و کنترل خونریزی ممکن باشد.


دیدگاه · 1392/10/24 - 12:49 ·
8