باورهای رایج اما غلط درباره میگرن
باورهای رایج اما غلط درباره میگرن
میگرن ها معمولا 4 تا 72 ساعت طول می کشند، اما می توانند طولانی تر نیز باشند.

با وجود شیوع بالای میگرن، همچنان باورهای غلطی درباره آن وجود دارد. خیلی وقت ها میگرن با انواع دیگر سردرد اشتباه گرفته می شود. در حالی که دیگر زمان آن رسیده همه ما بدانیم میگرن یک سردرد معمولی نیست، بلکه سردردی شدید است که به صورت حمله ای اتفاق افتاده و با علائم متعددی از جمله تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و خستگی شدید همراه است. نه هر سردردی، بلکه سردردهای شدید را می توان گاهی میگرن تلقی کرد.

در اینجا می خواهیم برخی باورهای غلط میگرنی را با شما در میان بگذاریم.

1- فقط خانم ها به میگرن مبتلا می شوند؟!
خیر، هم مردان و هم زنان می توانند به میگرن مبتلا شوند. اگرچه در بین این افراد معمولا 75 درصد از مبتلایان را خانم ها تشکیل می دهند. به عبارتی می تواند گفت شیوع میگرن در خانم ها 2.5 برابر آقایان است. این در حالی است که هنوز هیچ عاملی برای این تفاوت در دو جنس پیدا نشده است.

2- میگرن هرگز چند روز طول نمی کشد و هیچ کس هر روز میگرن را تجربه نمی کند.
میگرن ها معمولا 4 تا 72 ساعت طول می کشند، اما می توانند طولانی تر نیز باشند. سردردهای میگرنی گاه برای چند روز، چند هفته و حتی چند ماه باقی می مانند. فراموش نکنید در مواردی که حمله میگرنی برای بیش از 72 ساعت طول بکشد، مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود. متاسفانه خیلی از افراد میگرن را هر روز تجربه می کنند. به این وضعیت میگرن مزمن می گویند. یعنی شرایطی که فرد در طول یک ماه، 15 روز و یا بیشتر به میگرن مبتلا باشد.

3- میگرن فقط یک بیماری آزاردهنده است و سلامتی را تهدید نمی کند.
اگرچه خود میگرن یک بیماری تهدید کننده زندگی نیست، ولی ترکیب میگرن و عوامل خطر همراه آن می تواند خطرناک باشد. بررسی ها، ارتباط بین میگرن با سکته و سایر بیماری های قلبی عروقی را تایید کرده اند. البته شواهد بسیاری برای ارتباط بین میگرن و خودکشی نیز وجود دارد که این موضوع گسترده تر از آن است که در این مطلب بگنجد.

4- هر پزشکی می تواند میگرن را تشخیص دهد و درمان کند.
هرگز نگذارید شیوع بالای این بیماری و دهان به دهان چرخیدن اسم آن، بیماری را بی اهمیت کند. همانطور که هر سردردی میگرن تلقی نمی شود، هر پزشکی هم قدرت تشخیص و درمان میگرن را ندارد. پزشکان متخصص مغز و اعصاب بایستی این بیماری را درمان کنند. بد نیست بدانید همه متخصصین مغز و اعصاب هم متخصص میگرن نیستند و همه متخصصین میگرن هم متخصصین مغز و اعصاب نیستند. پس برای درمان هرچه سریع تر و موثرتر، در انتخاب پزشک معالج خود دقت کامل را داشته باشید.

5- فقط بالغین به میگرن دچار می شوند.
افراد در هر سنی می توانند حملات میگرن را تجربه کنند. برخی بیماران مبتلا به میگرن، بچه های کوچک و کم سن و سال اند. حتی آنقدر کوچک که نمی توانند مشکل خود را به زبان بیاورند.

3 امتیاز + / 0 امتیاز - 1393/08/17 - 15:40 Share on Google+