لکه بینی در حاملگی

گر من در دوران حاملگی با لکه بینی یا خونریزی واژینال مواجه شدم چه كار باید بكنم؟
حتی اگر به نظر برسد كه خونریزی قطع شده است بلافاصله با دكتر خود تماس بگیرید. اگر چه ممكن است كه خونریزی واژینال یا لكه بینی به دلیل یك مسئله جزئی باشد، اما احتمال مسائل جدی نیز وجود دارد. (اگر خونریزی شما ادامه دارد و یا درد شدید به هر شكلی دارید و دسترسی فوری به پزشك خود ندارید، سریعا" به بخش مراقبتهای فوری (اورژانس) مراجعه كنید.)

فرق بین لكه بینی و خونریزی چیست؟
لكه بینی خونریزی خفیفی است مشابه آن چیزی كه احتمالا در اوایل یا اواخر قاعدگی مشاهده می كنید. رنگ آن می تواند از صورتی تا قرمز مایل به قهوه ای تغییر كند (رنگ خون خشك شده).
علل لكه بینی چیست؟
به دلیل افزایش میزان جریان خون دهانه رحم و بافت های اطراف، شما ممكن است بعد از پاپ اسمیر (آزمایش سرطان دهانه رحم)، معاینه داخلی و یا رابطه جنسی لكه بینی داشته باشید.

علل دیگر شامل:
▪ خونریزی مربوط به لانه گزینی: ممكن است شما خونریزی كم و خفیفی مربوط به لانه گزینی كه احتمالا ۱۱ تا ۱۲ روز بعد از باروری اتفاق می افتد داشته باشید (نزدیك به زمانی كه شما متوجه رخ ندادن سیكل قاعدگی می شوید). ممكن است كه علت آن لانه گزینی تخم بارور شده در دیواره رحم باشد، پدیده ای كه معمولا ۶ روز بعد از قاعدگی اتفاق می افتد اما نمی توان به طور قطع مطمئن بود كه خونریزی ناشی از لانه گزینی است. خونریزی خیلی خفیف بوده، در عرض ۱ تا ۲ روز تمام شده، و فقط تعداد كمی از زنان حامله این نوع از لكه بینی را دارند.

▪ سقط خود به خودی یا حاملگی نابجا: لكه بینی می تواند جز علائم اولیه یك سقط خود به خودی یا حاملگی نابجا باشد به خصوص اگر با درد یا انقباضات ( كرامپ) شكمی همراه باشد. در حدود یك چهارم زنان حامله در اوایل حاملگی خونریزی یا لكه بینی دارند و در حدود نیمی از این افراد دچار سقط خود به خودی می شوند. اما اگر سونوگرافی كه از جنین شما در حدود هفته های ۷ تا ۱۱ انجام می شود نشان دهنده ضربان قلب باشد، شانس ادامه حاملگی شما بیشتر از ۹۰% است.

▪ عفونتها: لكه بینی ممكن است به دلایل غیر مرتبط با حاملگی باشد. عفونتهای واژینال ( مانند عفونتهای قارچی یا باكتریال) یا عفونتهای منتقله از راه مقاربت ( مانند تریكومونا، گنوره ، كلامیدیا و یا هرپس) ممكن است باعث تحریك و یا التهاب دهانه رحم شوند. دهانه ملتهب رحم، مستعد خونریزی بعد از پاپ اسمیر یا رابطه جنسی است. همچنین ممكن است به دلیل وجود پولیپ (یك نوع توده خوش خیم)، شما بعد از پاپ اسمیر یا نزدیكی جنسی خونریزی یا لكه بینی داشته باشید.

▪ مشكلات جفت یا زایمان زود رس: در سه ماهه دوم و سوم حاملگی، خونریزی یا لكه بینی می تواند نشانه یك مشكل جدی مثل جفت سر راهی، جداشدن جفت (كه در این پدیده جفت از رحم جدا می شود) و سقط خود به خودی دیررس (بین ۱۳ هفتگی و اواسط حاملگی) یا زایمان زودرس (بین نیمه حاملگی و ۳۷ هفتگی) باشد

6 امتیاز + / 0 امتیاز - 1393/05/14 - 17:46 Share on Google+