آلیس در سرزمین عجایب فوق العاده است از نظر این همه رویداد ها و کارهای غیرعادی و حرف های بامزه و حیوانات عجیب و غریب و از خودراضی و احمق و پر رو و گاهی هم خیلی عاقل و با مزه.
ذهن یک آدم چقدر می تواند عادت شکن باشد؟
آدم ها در طی تکامل یاد گرفتند برای اینکه آشفته نشوند برای همه چیز در ذهنشان روال و قاعده و قانون بسازند و تند و تند همه چیز را قضاوت و دسته بندی کنند طوری که دیگر انگار هر چیزی با این اطلاعات نخواند کودکانه و ابلهانه و احمقاته است و کم کم اصلا وجود ندارد.
به نظر من روح بچگی و کودکانه ی لطیفی که در ادبیات انگلیسی موج می زند، تجلی همان اهمیت و ارزش و توجهی است که در فرهنگشان به بچه ها می دهند آنها، کودک درونشان هنوز زنده و سرحال است دارد در سایه ی لطف این بالغ و والد مهربان و صبور، آن زیر ها هنوز ورجه وورجه میکند .
برخلاف فارسی خودمان بخصوص در گذشته.
حافظ و مولوی و خیام و سعدی خیلی هم فوق العاده بوده اند اما مطمئنم باز هم هیچ کدام نمی توانستند به زیبایی اگزوپری یا لوییس کارول اینطور معنی و سادگی و لطافت را در کنار هم بگنجانند
فهم آثار حافظ و مولوی واقعا مشکل است و اقلا باید یک پشتوانه ی قوی ادبیات و عرفان داشته باشی تا حداقل معنی واژه ها را بفهمی گرچه مفاهیم بزرگی را بیان کرده اند ولی فکر نکنم انگلیسی زبان هایی که هرگز اسم این آدما ها را هم نشنیده اند از ایرانیان وارث اینها ، بی فهم تر و بی معنی تر باشند.
بچه ها خیلی مهم هستند. محمد پیامبر در سخن زیبایی که الان یادم نیست می گوید فرزندانتان را گرامی بدارید. و این یعنی همان ارزش و ارج و توجهی که باید به بچه های کوچولویی که قدیمی ها به راحتی نادیده شان می گرفتند داد. فرهنگ خیلی مزخرفی بوده است که آدمها را به دو دسته ی بزرگتر و کوچکتر تقسیم کرده و دسته ی اول را هم اولویت می داده اند در همه چیز. مثل قبایل جاهلی که ریش سفیدها را فقط به سبب روز های اجبارا بیشتر زیست و به ناچار تجربه ی بیشتر محترم می دانستند و مقام و توجه می دادند بدون لزوما فهم و درک بهتر و بیشتر. به بچه می آموخته اند فقط کافی است سن و سال و نه فهم و درک و معلوماتت و مهارت هایت را زیاد کنی تا یک روزی تجلیل و تقدیس شوی.
و اینها به هیچ وجه به معنی لوس و احمق بارآوردن بچه ها نیست.
خیلی ساده است. فقط باید یاد بگیرد در عین اهمیت و هم ارزی با همه ی دیگر انسان ها از جمله همه ی بزرگسالان، نوازش الکی و زیادی دریافت نخواهد کرد حتی از پدر و مادری که عاشقانه این کار را دوست دارند ولی برای پروراندن فرزندشان برای زندگی در جامعه باید خود را نادیده بگیرند.

3 امتیاز + / 0 امتیاز - 1393/05/15 - 16:08 Share on Google+
پیوست عکس:
downloااad.jpg
downloااad.jpg · 199x253px, 14KB
دیدگاه  
AminHessam

الان یه سؤالی فکرمو مشغول کرده.ینی درفتم تو کف دقیقاً. میگم این متن رو شخص شخیص سرکار علیه نوشتین ؟

1393/05/16 - 15:01
zizi

بله. من کتاب زیاد میخونم و روانشناسی خیلی دوست دارم و دنبال می کنم. سیاست و جامعه شناسی رو هم گرچه نمی فهمم ولی دوست دارم و با اکونومیست و فوربس و.. دنبال میکنم
روهمین حساب خیلی مسائل رو به هم می بافم
ضمنا اگر مطلبی رو از کسی بنویسم حتما اسمشو میگم
خیلی هم از کپی پیست کردن بدم میاد حتی تو نقل اخبار

1393/05/16 - 21:24 (ویرایش : 1393/05/16 - 21:30 )
AminHessam

آفرین...آفرین....ینی یه لحظه احساس کردم سرمقاله روزنامه دارم میخونم.بسیار عالی... {-137-}{-106-}

1393/05/17 - 01:26 (ویرایش : 1393/05/17 - 01:26 )
medico

oh
عالیه زهرا :D منم دقیقا مث امین خان فک کردم :O

1393/06/4 - 18:08
zizi

مرسی عزیزم :*

1393/06/6 - 00:24