گلیوبلاستوما
گلیوبلاستوم مولتی فرم (به انگلیسی: Glioblastoma multiforme) یا GBM یا گلیوبلاستوما شایعترین تومور بدخیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز بروز میکند. منشا تومور از سلولهای آستروسیت (نوعی یاخته گلیال) است.
شیوع کلی تومور 2 تا 3 نفر در هر صدهزار نفر است. شایعترین محل تومور گلیوبلاستوم مولتی فرم مغز است به خصوص ناحیه فوق چادرینه ای. گلیوبلاستوما ۲۰٪ کل تومورهای داخل جمجمه ای و ۶۰% تومورهای آستروسیتی را تشکیل میدهد و در مردان بالای شصت سال شایعتر است. این تومور در افراد زیر بیست سال نادر است (3%).
این تومور سلول‌هایی دارد که بسیار متفاوت با سلول‌های نرمال به نظر می‌آیند. این تومور معمولاً در افراد بالغ بروز می‌کند و بیشتر در مغز تشکیل می‌شود تا در طناب نخاعی. در طبقه بندی WHO آستروسیتوما به چهار گروه طبقه بندی میشود که آستروسیتومای گرید چهار گلیوبلاستوم مولتی فرم است.
علائم تومور بستگی به محل آن دارد و شامل سردرد (%87) ، تهوع ، تشنج ، اختلالات اعصاب جمجمه ای ، تاری دید ، تحریک پذیری ، افزایش فشار داخل جمجمه ای ، لکوسیتوز نوتروفیلی، کاهش سطح هوشیاری، قرمزی چشم ، ورم قوزک پا و ... میباشد. عوارض تومور گلیوبلاستوما بستگی به محل رشد تومور دارد.
درمان اصلی جراحی است با این حال پیش آگهی تومور بد است ؛ حتی زمانی که تهاجمی ترین نوع درمان که شامل رادیوتراپی ، شیمی درمانی و جراحی است استفاده می شود میانگین زندگی فقط بین 12 تا 17 ماه می باشد. درمان استاندارد برای گلیوبلاستوما مولتی فرم شامل حداکثر برداشتن تومور توسط جراحی و به دنبال آن رادیوتراپی بین 2 تا 4 هفته بعد از عمل جراحی برای از بین بردن بقایای تومور است. این برنامه با شیمی درمانی ( Temozolomideو Bevacizumab) ادامه پیدا می کند. بیشتر بیماران دارای گلیوبلاستوما برای عوارض بیماری خود کورتیکواستروئید و عموما دگزامتازون استفاده می کنند. درمان های آزمایشی شامل گاما نایف ، درمان با جذب نوترون بورون و انتقال ژن است.

7 امتیاز + / 0 امتیاز - 1393/11/21 - 18:31 Share on Google+
دیدگاه  
soniya-70

ســلام خــوبي عــزيزم
يـه شبكــه اجتمــــاعي داريــم
با كــلي امكـانــات باحــال
و با يــه فضــاي خوبــ و صميــمي
ازتــ خــواهش ميــكنــم بيــا عضــو بشــوو فعــاليــت كنــ
ضــرر نمــيكنــي تــازهــ نمــك گيــرم ميــشي
تــو گــوگــل بــزن شبــكه اجتــماعي بــلوك 13
[لينک فقط براي اعضا قابل مشاهده مي باشد]

1393/12/4 - 18:49
cod99

عالي

1393/12/5 - 12:20