سندرم بهجت را چقدر می شناسید؟
سندرم بهجت را چقدر می شناسید؟

بیماری بهجت با التهاب بخش میانی و عقب چشم و نیز التهابات شبکیه همراه است.

«بهجت» فقط نام یک خانم نیست بلکه معرف یک بیماری مزمن است که شریان‌ها و وریدهای بدن را گرفتار می‌کند و نام خود را از متخصص پوست ترکیه‌ای «هولوسی بهجت» و در واقع، اولین پزشکی که این بیماری را تشخیص داده، گرفته است. سندرم بهجت، اختلالی است که چند دستگاه بدن را مبتلا کرده و با زخم‌های دهانی، تناسلی، التهاب مفاصل، ضایعات پوستی و نیز درگیری چشمی بروز می‌کند. البته علائم این بیماری معمولا با درمان مناسب قابل کنترل است و در بسیاری از مبتلایان در نهایت وارد دوره خاموشی می‌شود.

دکتر فرهاد عصارزادگان، متخصص مغز و اعصاب، سندرم بهجت را این گونه معرفی می‌کند: این بیماری مزمن معمولا مردان و زنان جوان منطقه مدیترانه، خاور میانه و خاور دور را مبتلا می‌کند. سن متوسط شروع بیماری در انتهای دهه دوم زندگی و معمولا بین بیست و پنج‌ تا سی سالگی است. شیوع بیماری نیز در مردان، کمی بیشتر و شدت ابتلا نیز در آنها تا اندازه‌ای بیشتر است. عضو هیات علمی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌افزاید: علائم برجسته بیماری شامل زخم‌های دهانی و تناسلی و درگیری چشمی می‌شود، ولی ممکن است درگیری مفصلی، ضایعات پوستی و آکنه‌ای شکل،درگیری گوارشی یا درگیری سیستم عصبی نیز داشته باشند که در صورت درگیری سیستم عصبی به آن نورو بهجت اتلاق می‌شود.


بهجت دامن شما را می‌گیرد

علت اصلی بیماری بهجت هنوز ناشناخته است، ولی آنچه مشخص است این عارضه همچون بیماری‌های دیگری که جنبه خود ایمنی دارد تحت واکنش غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود. دکتر محسن سروش، روماتولوژیست با بیان این مطالب می‌گوید: برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد که ممکن است، بیمار از نظر ژنتیک استعداد ابتلا به بهجت را داشته باشد و براثر مواجه شدن با یک عامل خارجی که ممکن است باکتری یا ویروس باشد، واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی شروع شود و بیماری بروز کند. البته بیماری بهجت مسری نیست و از شخصی به شخص دیگر منتقل نمی‌شود. دبیر انجمن روماتولوژی ایران می‌افزاید: نشانه‌های بیماری بهجت ممکن است، مدت طولانی دوام داشته یا پس از چند هفته از بین برود. زمانی که نشانه‌ها در بیمار ظاهر می‌شود، دوره اوج بیماری و موقع برطرف شدن علائم را دوره خاموشی بیماری می‌نامند. در هر دوره، شعله‌ور شدن بیماری ممکن است با یک یا دو علامت ظاهر شوند، اما علائم جدی تر بیماری معمولا ماه‌ها و حتی سال‌ها پس از علایم اولیه بروز می‌کند. این متخصص تاکید می‌کند: هیچ تست آزمایشگاهی اختصاصی برای سندرم بهجت وجود ندارد، ولی به هر حال از مجموع یک سری از تست‌ها و آزمایش‌های خونی در کنار تظاهرات بالینی برای تشخیص استفاده شود.


آفت‌های دهانی، نشانه ابتلا به بهجت

بسیاری از مردم دچار آفت می‌شوند.آفت‌های دهانی ضایعات دردناکی است که در قسمت‌های مختلف دهان از جمله داخ

3 امتیاز + / 0 امتیاز - 1393/12/24 - 09:32 Share on Google+
دیدگاه  
cod99

بهجت همسایه دیگه؟؟؟

1393/12/28 - 10:52