شایعترین مشکلات و سوالات بیماران پس از عمل جراحی قلب و پاسخها :( ادامه)
زمان وچگونگی استحمام

-در صورتي كه مي خواهيد قبل از برداشتن بخيه ها استحمام كنيد. از پزشك خود اجازه بگيريد، معمولاً در صورتي كه محل بخيه ها خشك و بدون ترشح باشد، پزشك به شما اجازه استحمام مي دهد.
استحمام در زماني كوتاه (5 دقيقه) انجام شود، حين استحمام از كشيدن ليف يا كيسه روي بخيه ها خودداري كنيد و موضع عمل را با استفاده از ليف نرم ، شامپوي بچه و آب ولرم شستشو دهيد.
حين استحمام روي صندلي بنشينيد تا دچار افت فشارخون نشويد، درب حمام را از داخل قفل نكنيد و حتماً يك نفر از اعضاي خانواده شما را همراهي كند.

نماز خواندن

تا دو ماه جهت خواندن نماز از ميز و صندلي استفاده كنيد در صورتي كه بعد از گذشت دو ماه با خواندن نماز به طور عادي دچار مشكل مي شويد. حتماً حين نماز خواندن از ميز و صندلي استفاده كنيد.
تحرک و فعالیت

در هفته اول تا ششم بعد از ترخيص مي توانيد كارهاي سبك انجام دهيد. راه رفتن تا حدي كه سبب خستگي و درد نشود توصيه مي شود. اين كار باعث مي شود بخيه ها زودتر جوش بخورد و از بروز يبوست هم جلوگيري شود و سبب خروج ترشحات ريوي گردد.
پياده روي روزانه روي زمين صاف و در هواي آزاد (كه گرم يا سرد نباشد) توصيه مي شود. به مرور مدت پياده روي را افزايش دهيد. از پياده روي در هواي سرد بپرهيزيد.
در صورتي كه هنگام پياده روي احساس كرديد كه قلب شما به تندي مي زند. بلافاصله استراحت كنيد و بعد از آرامش، پياده روي را ادامه دهيد و يا به ساعتي بعد موكول نماييد.
در طي اين مدت مي توانيد كارهاي شخصي سبك را انجام دهيد.
از انجام فعاليتهايي كه سبب حركات چرخشي در بازوها شده و يا منجر به دور شدن دو بازو از هم مي شود، اجتناب كنيد.
فواصل بين فعاليت ها استراحت نماييد ( حداقل 20 دقيقه استراحت كنيد ) در صورت بروز درد كه بيش از 15 دقيقه برطرف نگردد. به نزديك ترين مركز درماني مراجعه و يا اورژانس 115 را خبر كنيد.
رانندگي تا 6 هفته بعد از ترخيص ، ممنوع است. - قبل و بعد از انجام فعاليت هاي سنگين ، تا 20 دقيقه غذا نخوريد.
از شانه كردن موي سر و شستن آن توسط خودتان خودداري كنيد و اين كار را به همراهتان بسپاريد.
بعد از هفته ششم تا دوازدهم بعد از ترخيص (5/1 تا 3 ماه پس از ترخيص) علاوه بر فعاليت هاي قلبي، فعاليتهاي متوسط را مي توانيد شروع كنيد ( مانند : مرتب كردن رختخواب ، اتوكشي و ... )
از هفته دوازدهم بعد از ترخيص ( 3 ماه بعد از ترخيص) به تدريج مي توانيد كارهاي نسبتاً سنگين مانند : جارو كردن ، تي كشيدن، دويدن آهسته و ... را انجام دهيد.
روزهاي اول بعد از ترخيص بيش از 2 بار در شبانه روز از پله ها ، بالا و پائين نرويد. در صورت بالا رفتن از پله ها از دستتان براي بالا كشيدن از نرده كنار پله ها استفاده نكنيد.
فعاليتها را به تدريج شروع كنيد و در صورت تحمل ، آنها را انجام دهيد.

7 امتیاز + / 0 امتیاز - 1392/11/18 - 20:07 Share on Google+